İtibar ve Kriz Yönetimi – BP

BP HAKKINDA
British Petrol (BP) İngiltere’nin en büyük şirketlerinden ve dünyanın en büyük petrol ve petrokimya gruplarından olup altı kıtada 100’den fazla ülkede hizmet vermektedir.
Gaz&Enerji ve güneş enerjisi üretimi alanlarındaki faaliyetlerini de genişleten BP, operasyonlarını Avrupa, Kuzey ve Güney Amerika, Uzakdoğu ve Afrika’da sürdürmektedir.

RAKAMLARLA BP

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

NE OLDU ? 20 Nisan 2010 tarihinde Meksika Körfezi’nde BP tarafından kiralanan ve işletilen Deep Horizon keşif sondaj platformunda yer alan Macondo-1 kuyusunda bir patlama oldu.
SONUÇLARI :
 Patlama ile birlikte yüzeye ulaşan metan gazının alev almasıyla platformda yangın çıktı.
Patlama şiddeti ile yana doğru eğilen 78 m uzunluğundaki ve yaklaşık 33 bin tonluk platform, 36 saat sonra sulara gömüldü.
Kuyudan denize ham petrol ve gaz fışkırmaya başladı. Yaklaşık 200 km kıyının petrolden etkilendiği açıklandı. Patlama ile birlikte denize günlük 800 bin litre petrol akmaya başladı.
Binlerce canlı yok oldu. Pek çok tür zarar gördü.
Kazada 11 işçi yaşamını yitirdi, 17 kişi yaralandı.
Tüm sivil toplum kuruluşları ve medya krizin ilk saatlerinden başlayarak Bp’yi suçladı.

KRİZ VE BP –
İlk bir hafta neredeyse basına hiç bilgi verilmedi. Bu suskunluk spekülasyonların artmasına neden oldu. Kriz dönemine olumsuz bir hamleyle başlanıldı. Oysa ilk gün sızıntı hakkında bilgiler verilerek sorumluluğun BP’ye ait olduğu söylenmeliydi. Kriz dönemlerinde hatayı kabullenmek önemli bir adımdır.
CEO Tony Hayward’ın talihsiz açıklamaları BP’yi resmen köşeye sıkıştırdı. Oysa tek yapması gereken ortada bir sorunun olduğunu ancak çözümsüz olmadıklarını kamuoyuna duyurmaktı. Ayrıca CEO’nun sızıntıyı durdurma çalışmaları sürerken yat yarışı izliyor olması büyük eleştirilere neden oldu.
Kamuoyuna verilen sızıntı rakamlarının az gösterilmesi ve yayınlanan fotoğraflarda rütuşların olduğunun fark edilmesi şirketi zor durumda bıraktı.
Şirketin hali hazırda bir kriz planının olmaması zaten başlı başına bir sorun oldu.
Sızıntıyı incelemek için görevlendirilen hakim ve savcılarla yaşanan ilişkilerin basına sızması olumsuz bir imaj yarattı.
Bp, patlamadan haftalar sonra sorumluluğu üstlendi. Oysa kriz dönemlerinde hatalı tarafın hemen sorumluluğu üstlenip, harekete geçmesi gerekirdi.

KRİZ VE BP +
BP iletişim kaynaklarını oldukça iyi kullandı. Facebook, Twitter üzerinden bilgiler verildi .Bp.com’da Meksika Körfezi için ayrı bir sayfa hazırlandı her türlü haber ve görsel burada yayınlandı. Youtube’dan kanal satın alarak videolar güncel bir şekilde yayınlandı.
Her ne kadar geçte olsa patlamanın olduğu kuyudan canlı yayın sunmak kamuoyunun durum hakkında bilgilendirilmesi açısından olumlu bir hamle oldu.
Temizlik faaliyetleri için kullanılacak araçlardan bazıları Kevin Costner’ın sahip olduğu şirketten satın alındı. Ünlü birisini de çalışmaya da dahil ederek güven kazanmak istendi.
Meksika Körfezi’ndeki kazadan sonra sızıntı önleme ve çevre temizleme konularında BP’nin Houston’daki Çağrı Merkezi’ne binlerce öneri geldi. Bp önerilere kulak tıkamadı aksine kamuoyunu çözümün bir parçası yapmak istedi.
Her ne kadar ortada bir sorun olsa da gerekli tüm imkânların seferber edilerek zararın tazmin edileceğinin kamuoyuna duyurulması bir nebze insanları rahatlattı.
Bp krizden küçülerek çıktı. Yaklaşık % 20’lik bir değer kaybı yaşandı. Mal varlıklarının bir kısmı satıldı.
Son yüzyılın en büyük çevre felaketi olarak görülen sızıntıya neden olan kuyu Ekim’de tamamen kapatıldı.

Geçtiğimiz yıl Meksika Körfezi’ndeki Deepwater Horizon adlı petrol platformunda meydana gelen kazayla ilgili Amerikan federal hükümetince oluşturulan araştırma komisyonu raporunu tamamladı. Raporda, denize 5 milyon varil petrol sızmasına yol açan olayda işletmeci İngiliz petrol şirketi BP’yle ortakları kusurlu bulundu….

KAYNAK :
http://topraksuenerji.org/Meksika_Korfezinde_Petrol_Faciasi_1.pdf
http://tr.wikipedia.org/wiki/BP_Deepwater_Horizon_petrol_s%C4%B1z%C4%B1nt%C4%B1s%C4%B1
http://www.halklailiskiler.com.tr/yazi.php?id=5638&baslik=BP%20Krizi%20Nas%C4%B1l%20Y%C3%B6netti?
http://www.cevreonline.com/cevrekr/bpfelaketi.htm
http://www.bp.com/sectiongenericarticle.do?categoryId=9018454&contentId=7033998

Reklamlar
  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: