Pinterest İlk Yatırımcısını Arıyor

Pinterest İlk Yatırımcısını Arıyor

Hiç şüphesiz herkes “Pinterest’in ilk yatırımcısı bendim.” demek ister. Ama bu unvanı hak eden tek kişi var o da Brian Cohen.

Yayımcılık geçmişine sahip Cohen, şu an New York Angels’ın kurucusu ve sahibi. New York Üniversiteli iki genç olan Ben Silbermann ve Evan Sharp’ı ise yatırımcıların yeni fırsatlar kovaladığı bir ticaret planı yarışmasında bulmuş. Silvermann’ın aslında farklı bir projesi varken Pinterest fikrinin nasıl ortaya çıktığını ve başlarda Pinterest ile çalışmanın nasıl bir şey olduğundan bize biraz bahsetti.

“Sadece dinlediler.” diyor Cohen. Silbermann’a daha sonra mentorluk da yapan Cohen’i en çok etkileyen şey, yatırımcılardan, müşterilerden ve yatırım ortaklarından gelen tavsiyelere sürekli kulak vermeleriymiş. Cohen sözlerine şöyle devam ediyor: “İnanılmaz şekilde her şeye açıktılar. Onlara başarılı olmanın yolu anlatan kişilere kulak vermeleri ve her fikre açık olmaları yeni sosyal girişimciler için çok önemlidir.”

Her şey Nasıl Başladı

Silbermann o zamanlar Cold Brew Labs’te çalışıyordu ve oraya aslında iPhone için ilk kadın modası katalogu olacak Tote adında bir ürünü tanıtmak için gelmişti. Cohen’in söylediğine göre ise Silbermann Tote yazılımı sayesinde müşteri davranışlarını takip etme fırsatı bulmuş: “Eklenti o sırada kullanılıyordu, Silbermann da kadınların eve döndüklerinde tek bakmak için bazı kıyafetleri etiketlediğini ve arkadaşlarıyla paylaştığını fark etmiş. Yani kadınların beğenilerini paylaştığını anlamış.”

Silbermann’ın bu gözlemi onu Tote üyelerinin seçtikleri ürünleri organize edebilecek başka bir araç yapmaya itmiş. “Bu araç kullanışlıydı ve Pinterest’in temelini oluşturuyordu. Ama Tote’da pano ve iğneleme özellikleri yoktu.” diyor Cohen.

Cohen, Pinterest’in başarısını ise Silbermann’ın gelişim aşamasında akıllı insanlara kulak vermesine bağlıyor. “New York’ta onu küçük odalarda müşterilerle, yatırımcılarla hatta tasarımcılarla konuşurken görürdüm. Ben hayatımda böyle bir şey görmedim.” diyor.

Panoya iğneleme fikri nereden çıktı diye sorduğumuzda ise Cohen bilmediğini söylüyor. “Benim fikrime göre Silbermann, müşterilerin daha doğrusu kadınların satın aldıkları her şeyin düzenli bir halde görmeye ihtiyacı olduğunu fark etti. Bu da doğal olarak bir pano ihtiyacını ortaya çıkarmış olabilir.”

Dinlemenin yanı sıra Cohen çok ilginç bir noktaya da parmak basıyor: “Hep mutluydular. Çocuk gibi sürekli heyecan içindelerdi.”

Engeller

Pinterest’in ilk yatırımcısı olarak Cohen hızla büyüyen yeni sosyal platform hakkında olumsuz şeyler söylemekten kaçınıyor elbette. Marka hakkındaki potansiyel tehlikeler sorulduğunda ise konuyu geçiştirmeye çalışarak sade bir tavsiyede buluyor: “Yaptıkları işe devam etmeliler. Kullanımı kolaylaştırmalılar.” diyor. Ama işin reklam ayağına geçiş kısmındaki zorlukların farkında.

Pinterest şu an büyük markalarla çalışıyor ve ürünlerini yeni görevlerine nasıl adapte edeceğini düşünüyor. Cohen, Son zamanlarda artan telif hakları sorunlarının ise yine “başkalarına kulak vererek” çözüleceğine inanıyor.

Cohen bu işi yaklaşık 30 yıldır yapan biri. Pinteret’in bu kadar büyük bir ürün haline geleceğini nasıl fark ettiği de sorularımızın arasındaydı.

“Yatırımcıların çalıştıkları şirketleri ailelerine sorması kadar doğal bir şey yoktur. Ama ilk 15 20 yatırımımdan sonra ailemle konuşmaktan yorulmuştum açıkçası. Geçen sene eve geldim, daha ortada hiçbir şey yoktu, kızıma ‘Bu şirketi duydun mu?’ dedim. O da bana ‘Şaka yapıyorsun herhalde baba. Arkadaşlarımda hastalık haline geldi.’ dedi. İşte o zaman anladım.”

Pinterest’in bu hızlı yükselişi ve başarısı Cohen’i de şaşırtmış durumda. Davetiye ile üye kabul eden bir sitenin bunu reklam ve PR olmadan nasıl başardığını ve neden kadınların saatlerce sitede vakit geçirdiğini kendisi de açıklayamıyor. Özetle kendisi şu an internette atan ve giderek daha hızlı atmaya başlayacak bir kalp buldu ve şu an bunun keyfini sürüyor.

kaynak : http://www.efbes.com/pinterest-ilk-yatirimcisini-ariyor/

Reklamlar
  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: