Pinterest Nasıl Kullanılıyor?

Bu makalede Pinterest’in nasıl kullanıldığını temel kavramlar üzerinden anlatmaya çalışacağım. Pinterest’in kendine özgü terminolojisinin yanında, Facebook ve Twitter’da da bulunan “repin-like-comment” gibi bazı terimlerPinterest‘te de aynı işlevleri yerine getirmek için bulunmaktadır. Şimdi sırasıyla temel kavramları incelemeye başlayalım.

PIN

Pin paylaşmak istediğimiz görsel öğelere verilen addır. Herhangi bir websitesinde gördüğünüz veya yüklediğiniz resim ve videolar “pin”e en güzel örnektir. Bir pin’i eklediğinizde altına 500 karakterlik bir açıklama yapabilir ve kendi istediğiniz bir bağlantı ekleyebilirsiniz.

PINBOARD (PANO)

Pinlerin tercihinize göre belli ilgi alanlarında gruplandığı dijital panolardır. Pinterest hesabınız aslında bu panoların birleşiminden oluşur. Çeşitli kategorilerde birçok pano oluşturabilirsiniz ve diğer kullanıcılar sizi bu pinboardlar üzerinden takip eder. Biraz daha açmak gerekirse, bir kullanıcı sizin Pinterest hesabınızı takip ederse, yani “Follow all” yaparsa, tüm pinboardlarınızı takip etmiş olur. Bunun yanısıra diğer kullanıcılar sizi direk takip etmeyerek, sizin hesabınızdan sadece istedikleri pinboardları takip etme imkanına da sahiptirler. Bu durum ilgi alanlarına göre paylaşım ve takibi kolaylaştırmaktadır.

Pinterest Genel

PINNING

Pinleri Pinboardlara ekleme (raptiyeleme) işlemidir. Bunu hesabınızdan kendi yükleyeceğiniz görsel öğerlerle yapabileceğiniz gibi, “Pin It” butonunu internet tarayıcınıza yükleyerek internette sörf yaparken de yapabilirsiniz.

REPIN

Başka bir kullanıcının pinboardlarından birine eklediği beğendiğiniz bir pini kendi pinboardlarınızdan birine tekrar ekleme işlemidir. Twitter’daki retweet işleminin benzeridir.

LIKE

Başka bir kullanıcıya ait bir pini beğenme eylemidir. Facebook’taki like işlemini hatırlayın.

COMMENT

Pinterest pinlerin altına yorum yazılmasına izin vermektedir.

repin begen yorum

PINNER

Pinterest’te paylaşım yapan kişilere verilen isimdir.

“PIN IT” BUTONU

Pinning eylemini kolaylaştırmak için internet tarayıcılarına eklenebilen bir butondur. Buradan indirebilirsiniz. ”Pin It” butonu vasıtasıyla eklenen pinler, otomatik olarak geldikleri siteye geri bağlantı oluştururlar. Ancak istenildiği takdirde bu linkler tekrar düzenlenebilir.

EDIT (DÜZENLEME)

Kendi pinleriniz üzerine fare ile geldiğinizde üst tarafta bir “Edit” butonu belirir. Bu butona basarak pininizin açıklamasını, pinboardunu ve bağlantısını değiştirebilir, dilerseniz pini silebilirsiniz. Pinboard (Pano) düzenlemesi ise pinboardun içine girdikten sonra üst tarafta bulunan “Edit Board” bağlantısı ile yapılabilir. Pano düzenlemesinde panonun ismini, açıklamasını, kimlerin pinning yapabileceğini ve kategorisini değiştirebilir, dilerseniz panoyu silebilirsiniz.

ARAMA VE SİTE İÇİ DOLAŞIM

Sitenin en üstünde bir araç çubuğu bulunmaktadır. Bu araç çubuğunun sol üst köşesinde bulunan kutucuğu kullanarak istediğiniz anahtar kelimesinde pin aratabilirsiniz.

Ayrıca bu araç çubuğunun orta kısmında “Pinners you follow, Everything, Videos, Popular, Gifts” bağlantıları bulunmaktadır. Burada “Pinners you follow” takip ettiğiniz pinboardlara eklenen yeni pinleri, “Everything” ise kategori bazında Pinterest’e eklenen yeni pinleri göstermektedir. “Gift” bağlantısı Pinterest’in ticari ayaklarından birini oluşturmaktadır. Bu kısımda diğer kullanıcılar tarafından pazarlanan ürünler gösterilmektedir. Pininizin bu kısımda görülmesini istiyorsanız, pin açıklaması kısmında $ cinsinden para değeri girmeniz yeterlidir. Bu durumda Pinterest bu pinin köşesine fiyat bildiren bir etiket eklemektedir.

Pinterest Herşey

Yukarıdaki araç çubuğunun sağ tarafında bulunan menüler vasıtasıyla da hesabınızı düzenleyebilirsiniz. Bu kapsamda yeni pinler, pinboardlar ekleyebilir ve arkadaşlarınızı Pinterest’e davet edebilirsiniz.

kaynak : http://pinteresturk.com/pinterest-nasil-kullaniliyor/

Reklamlar
  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: